Ščúrnica

Bělokarpatský les kterému lidé dávají volnost

Jedním z nejkrásnějších míst severní části Bílých Karpat je vrch Ploščiny (739 m n. m.) s nádhernými výhledy hluboko do slovenských hor. Na východním úbočí Ploščin se nachází také komplex přes sto let starých jedlobukových a jedlových lesů v Bílých Karpatech. Rozrůstá se zde lesní rezervace Českého svazu ochránců přírody - Ščúrnica. Hodnotný les pokračuje i na hřeben sousední Černé hory (664 m n. m.) a sestupuje do údolí Kolšov, čímž získává značnou rozmanitost.

Bez svobody přírody nebude ani svobody v člověku. Prostředky na výkupy jsou získány aktivitami organizovanými místní ZO ČSOP KOSENKA, ale také akcemi dalších občanských iniciativ i jednotlivci. Tak již několikrát také ve spolupráci s příznivci přirozené hudby a neformálních tvořivých aktivit.

Význam

Historicky jde o původní selské lesy, kde se v minulosti hospodařilo typickým výběrným způsobem hospodaření – vyřezávaly se pouze konkrétní stromy dle potřeby, les nebyl nikdy úplně smýcen. Jde o přírodě blízký různověký porost, ve kterém nalezneme všechny stádia lesa (od semenáčků až po rozpadající se „mrtvé“ kmeny). Les je součástí genové základny jedle. Některé jedle zde dosahují stáří až 120 let. Též zde řada nádherných buků a dalších původních bělokarpatských druhů dřevin. Součástí území jsou i dvě druhově pestré horské loučky.

Podstatným způsob vzniku a rozvoj rezervace Ščúrnica na základě iniciativy občanů. V roce 2003 dosáhla jedna z nejcennějších částí lesa mýtního věku a akutně tak hrozilo její smýcení. Český svaz ochránců přírody se rozhodl les zachránit a proto ho v rámci kampaně „Místo pro přírodu“ začal vykupovat s cílem dát lesu volnost, aby les dál mohl žít po svém, bez zásahů člověka. V současné době zde Český svaz ochránců přírody vlastní 24,4 ha, které však zatím netvoří souvislé území. Spolu se sousední státní luční rezervací Ploštiny, na které probíhá tradiční obhospodařování pastvou ovcí, vytváří Ščúrnica ukázku typické bělokarpatské mozaiky horských společenstev Bílých Karpat – modelový příklad ochrany a citlivého využití krajiny v celém jejím rozpětí.

Péče o lokalitu

Větší část porostu je ponechána bez zásahů, pouze je prováděna individuální ochrana sazeniček jedle před okusem zvěří (pozemky byly na žádost ČSOP coby vlastníka převedeny do kategorie lesů zvláštního určení z důvodu zachování biologické rozmanitosti). Pouze malé enklávy smrčin jsou postupně drobnými těžebními zásahy převáděny na přírodě blízký les. Naším cílem je získat zde alespoň 80 ha lesa, v němž již mohou přírodní procesy nerušeně probíhat. Lesní loučky jsou pravidelně sečeny jako významný prvek zdejší biodiverzity i historické krajiny.

Přístup

Po hřebenové červeně značené cestě od rekreačního střediska Královec nad Valašskými Klobouky asi 2 km k východu – les Ščúrnica začíná vpravo pod cestou asi 200 m za vrcholem Ploštin (s krásným výhledem na Karpaty západního Slovenska).